ABD, TikTok ve WeChat’i yasaklıyor! Tarih Belli Oldu!

TikTok ve WeChat’e ABD Engeli

Beyaz Saray kaynakları, Başkan Donald Trump’ın Oracle ile ByteDance arasındaki TikTok anlaşmasını kabul etmediğini açıkladı. Bu açıklamalar, TikTok’un pazar günü (20 Eylül) itibarıyla ABD’de yasaklanacağını gösteriyor. Bununla birlikte WeChat uygulaması da ABD’de yasaklanacak.

Son yılların en popüler uygulamalarından olan TikTok şu sıralar ABD hükümetiyle husumetli. ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamalarda, TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiği, bu yüzden de ya ABD’li bir şirkete satılması gerektiği ya da yasaklanacağı ifade edilmişti. Bu açıklamadan sonra TikTok için Microsoft ve Oracle adları konuşuluyordu fakat iki şirkette TikTok’ u almayı düşünmüyor.

Bir son dakika gelişmesi yaşanmaz ise TikTok, pazar günü itibarıyla ABD’de yasaklanmış olacak.

ABD Ticaret Bakanlığı bu hareketin ülke güvenliğinin tehdit ettiği için yapıldığını açıkladı. Bakanlık açıklamasına şunları da ekledi:

WeChat ve TikTok’un oluşturduğu tehditler aynı olmasa da benzerdir. Her biri, ağ etkinliği, konum verileri, tarama ve arama geçmişleri dahil olmak üzere kullanıcılardan çok sayıda veri topluyor. Her bir uygulama Çin Hükumetinin sivil-askeri oluşumunun bir parçasıdır ve Çin istihbarat servisleriyle zorunlu bir işbirliği içerisindedir. Bu kombinasyon ulusal güvenliğimiz için kabul edilemez riskler oluşturmasına neden olmaktadır.

Görünen o ki WeChat ve Tiktok‘u ABD’ de zor günler bekliyor.

İnternet sitesi http://baturalpaygan.com
Yazı oluşturuldu 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.